A hidegterápia fájdalomcsillapításra egyre több ember figyelmét kelti fel – nem véletlenül. Természetes, gyors és hatékony megoldás lehet akár edzés utáni izomlázra, akár hosszabb ideje fennálló krónikus fájdalomra.
Legyen szó sérülésről, gyulladásról, krónikus betegségekről vagy egyszerűen edzés utáni izomláztól, a fájdalom sokféle formában jelenhet meg az életünkben. Kevesen tudják, de a hidegterápia fájdalomcsillapításra és gyulladáscsökkentésre már az ókori egyiptomiaknál is bevett módszer volt.
Hippokratész, akit a modern orvoslás atyjának tartanak, már írásaiban említette a hó és a jég használatát duzzanat csillapítására. Azóta a hideg hatásmechanizmusát egyre jobban megértjük – bár még mindig rejlik benne némi titok.
Ebben a cikkben bemutatok néhány fontos élettani folyamatot, amelyek révén a hideg valóban csökkentheti a fájdalmat és a gyulladást.

Mi az a hidegterápia és hogyan segít fájdalomcsillapításra?
A hidegterápia fájdalomcsillapításra az egyik legbiztonságosabb és leggyorsabb természetes módszer. A hidegterápia vagy „krioterápia” gyűjtőfogalom, amely többféle hidegexpozíciós módszert takar:
– hideg vizes merülést (jeges fürdő),
– Wim Hof Módszer (egyik pillére a hideggel való edzés)
– kriokamrában való rövid tartózkodást,
– vagy épp jégzselék, jeges pakolások alkalmazását.
– Téli úszás
A cél minden esetben ugyanaz: hőelvonás, a testhőmérséklet csökkentése és a vérkeringés befolyásolása az érintett területen. Az eredmény: csökkent fájdalomérzet; gyorsabb regeneráció; általános közérzet javulás
Mi az a teljes testes krioterápia?
Ez egy extrém formája a hidegkezelésnek, amelyet Japánban fejlesztettek ki az 1970-es években. 1-3 perces expozíció során -110 °C-os levegőben tartózkodnak a résztvevők. Európában több országban alkalmazzák orvosi célokra.
A skandináv országokban például a téli úszás (jeges vízben) régóta elismert módszer a reumás betegségek kezelésére – és egyre népszerűbb, mint mentális „frissítő” is.
Hidegterápia és fájdalomcsillapítás: hogyan hat a testedre?
A hidegterápiát sokáig csak „érzés szintjén” használták, de ma már tudjuk, hogy komoly hormonális és idegrendszeri folyamatokat indít be:
A főbb hormonok és neurotranszmitterek szerepe:
- Adrenalin és noradrenalin: a stresszreakciók szabályozói, gyulladáscsökkentő hatásuk is van
- Kortizol: gyulladást mérséklő szteroid hormon
- Dopamin: a motiváció és jó közérzet kulcsa
- β-endorfinok: természetes fájdalomcsillapítók, boldogsághormonként is ismertek
Ezek a hormonok együtt felelnek azért, hogy a hideg hatására csökken a fájdalom, javul a közérzet és nő az energiaszint.

Edzés utáni regeneráció hidegterápiával
Ha gyors és természetes regenerációra vágysz edzés után, a hideg vizes merülés az egyik legjobb választás. (amennyiben szereted a hidegterápiát és az izomépítés a cél is többek között, akkor érdemes eltolni 8 órával a hidegezést, vagy a pihenő napjaidra tenni. PMID:31513450) Noradrenalin szintünk már az első percekben megemelkedik a jeges vízben, ami azonnali fájdalomcsillapító hatással jár.
A hideg ráadásul csökkenti a TNF-alfa nevű gyulladásos markert is – ez kulcsszereplő az izomláz és fájdalom kialakulásában. Minél alacsonyabb ez a szint, annál gyorsabb a regeneráció és a másnapi teljesítményed is jobb lesz.
Ezért van az, hogy a profi sportolók szinte minden intenzív edzés után jeges fürdőt alkalmaznak.

Krónikus fájdalom? A hidegterápia itt is segíthet
Több kutatás is megerősítette, hogy a hidegterápia fájdalomcsillapításra kifejezetten hatékony akut és krónikus esetekben. Akár akut sérülésről, akár hosszabb ideje fennálló problémáról van szó, a hideg vizes merülés és a krioterápia is hatékony lehet:
- Rándulások, húzódások
- Ízületi gyulladás, reuma
- Fibromyalgia
- Fejfájás, migrén
- Műtét utáni fájdalmak
Összefoglalás
Legyen szó sport utáni regenerációról vagy krónikus fájdalom enyhítéséről, a hidegterápia ma már tudományosan is elismert, hatékony módszer. A tested természetes folyamataira hat és segít visszatalálni az egyensúlyodhoz – mind fizikailag, mind mentálisan. Egy jeges fürdővel kombinált hidegterápia fájdalomcsillapításra csodát tehet.