A vitamin és ásványi anyag szükséglet a tél közeledtével nem csak sportolóknál emelkedik meg, ezért szükséges számukra naponta vitamin és ásványi anyag pótlása akár táplálékkiegészítő formájában is. Súlyos hiánya esetén a szervezet működésének teljes leállásához is vezethet. A táplálkozásból adódó hiányokat egy antioxidánsokat és B-vitaminokat tartalmazó multivitamin készítménnyel könnyen ki tudjuk küszöbölni.
Előző cikkekben a makrotápanyagat (fehérje, szénhidrát, zsír) vettük górcső alá, most pedig következzenek a mikrotápanyagok. A vitaminok és ásványi anyagok támogatást jelentenek a sejtkárosodás és a szabad gyökök elleni küzdelemben. Például az omega-3 zsírsavaknak van egy erőteljes gyulladáscsökkentő tulajdonsága, elengedhetetlen a szív és érrendszer egészsége szempontjából, illetve a kognitív funkciókra is jótékony hatással van. Ha olyan helyen élsz, ahol keveset süt a nap, esetleg vegán étrendet követsz, akkor lehet, hogy nem jutsz elég D-vitaminhoz. A „napfény ” vitaminja létfontosságú, mert erősíti az ellenálló képességet, csontokat, szabályozza a vérnyomást.
Vitaminok
A testünknek szüksége van vitaminokra és ásványi anyagokra, antioxidánsokra és enzimekre, ahhoz hogy megfelelően tudjon működni. Mind a zöldségek, mind a gyümölcsök gazdagok tápanyagokban, de oda kell figyelni, hogy többféle forrásból együnk belőlük. Gyümölcsöt gyakrabban fogyasztunk, ezért érdemes külön hangsúlyt fektetni a mélyzöld, leveles zöldségekre (kel, spenót stb.) Ha sok tápláló ételt eszünk, valamint meg toldjuk egy jófajta multivitamin készítménnyel, akkor többet tettünk az egészségünkért, mint az emberek 80%-a. Sajnos egészséges életmódot folytató emberek száma még napjainkban is elenyésző. Magyarország élen jár az elhízottak, szív és érrendszeri megbetegedések/halálozások terén. A vitaminok lehetnek zsírban és vízben oldódók.
Zsírban oldódó vitaminok:
- A, D, E, K – az étrendünkben található zsírok segítségével szívódnak fel a vékonybélben és tovább maradnak meg a testünkben.
Vízben oldódó vitaminok:
- C és B – gyorsabban távoznak a szervezetünkből az izzadság és a vizelet által.
D-vitamin kivételével a mikrotápanyagokat a testünk képtelen előállítani, ezért kívülről kell őket bejuttatnunk vitaminokban gazdag tápanyagok és/vagy táplálékkiegészítők formájában.
Ásványi anyagok
Az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen ásványi anyagokat két csoportra lehet osztani. A makroelemek és mikroelemek. Azok az ásványi anyagok, amelyek napi szükséglete eléri vagy meghaladja a 100 mg-ot azok a makroelemek. A test tömegének kevesebb mint 0,005%-át adják a makroelemek, amíg a mikroelemek pedig még ennél is kisebb mennyiségben vannak jelen a szervezetben. Szükség van rájuk, hogy a szervezet megfelelően működjön, a hormonok, enzimek felépítéséhez is elengedhetetlenek, valamint egyensúlyban tartják a metabolikus folyamatokat.
Makroelemek:
- Foszfor
- Klór
- Kálcium
- Kálium
- Magnézium
- Nátrium
Mikroelemek:
- Cink
- Fluor
- Jód
- Kobalt
- Króm
- Mangán
- Molibdén
- Vas
- Réz
- Szelén
A szervezetünknek nagyon sokféle vitaminra és ásványi anyagra van szüksége ahhoz, hogy optimálisan tudjon működni. Ennek köszönhetően lehet jó a közérzetünk és tud működni megfelelően az immunrendszerünk is. Az egészség és teljesítőképesség alapvető építőkövei éppúgy, mint a fehérje, szénhidrát, zsír vagy a víz.